skip to Main Content

Czym jest warsztat rozwojowy?

Stuhlkreis für eine Selbsthilfegruppe in einer Praxis für Psychotherapie

Każdy z nas dorasta kształtowany przekazami rodziców i otoczenia. Każdy z nas – w mniejszym lub większym stopniu – zaczyna się z tymi przekazami utożsamiać i przyjmować je za własne, lub buntować się koncentrując się na ich negacji. Przekazy przez nas przyjęte, ale i te odrzucone wpływają na nasz obraz świata i pomagają nam przetrwać w życiu dorosłym działając jak drogowskazy.

Czasem jednak introjekty – bo tak nazywamy te wchłonięte przez nasz system przekazy – sprawiają, że mamy spore problemy w postrzeganiu świata, że bezwiednie realizujemy cudzy plan na życie, że nie dajemy sobie prawa do spełniania własnych potrzeb, a nawet, że tych potrzeb w ogóle nie potrafimy dostrzec ani rozpoznać. Co możemy z tym zrobić? Jak możemy sobie pomóc?

Jednym ze sposobów są indywidualne sesje terapeutyczne, a drugim rozwojowe i terapeutyczne spotkania grupowe. Grupa rozwojowa to zminiaturyzowane społeczne uniwersum każdego z uczestników. Wchodzimy do niej z naszymi przekonaniami na własny temat, z naszą wizją świata i tego jak ten świat postrzega nas. W bezpiecznej, nieco laboratoryjnej atmosferze możemy przejrzeć się w innych, skonfrontować nasz własny obraz siebie i podjąć decyzję; który z tych obrazów jest prawdziwy, w który wierzymy, a które możemy ze sobą połączyć. Najwspanialsze jest to, że zawsze mamy i będziemy mieli wybór, czy zdecydujemy się usłyszeć to co mówią inni i przenieść to do naszego wewnętrznego świata, czy zanegujemy każde zdanie różniące się od naszego. A kiedy już zdecydujemy się skonfrontować nasze wrażliwe “kawałki” z nowym obrazem siebie, to co z nim zrobimy? Często mówimy o potrzebie zmiany, o tym, że coś nam ciąży, coś ogranicza, mamy już czegoś dość… I właśnie z taką potrzebą przychodzimy na warsztat rozwojowy lub terapię. Czy jednak odważymy się na zmianę? Czy uwierzymy, że ona jest możliwa? Ile wysiłku włożymy w to, żeby ona się zadziała?

Warsztat rozwojowy może nam pomóc rozpoznać i zdefiniować nasze nienazwane uczucia, wesprzeć naszą samoocenę, towarzyszyć nam w zaplanowaniu drogi naszego rozwoju. Czy zdecydujemy się jednak tą drogą pójść, jak szybko i kto nam będzie towarzyszył – to już nasza i tylko nasza decyzja…

Helena Pomeroy
(tel: 501196577)